Wyjątkowa księgarnia
dla dzieci i ich rodziców

Dzieje się

2.IV. Międzynarodowy Dzień Ksiażki dla Dzieci

1 kwietnia 2014 - Brak komentarzy

A3 poster-page-001

W rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, czyli 2. kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Co roku święto to ma innego gospodarza, który przygotowuje plakat i przesłanie do młodych czytelników. Polska miała ten zaszczyt w 1980 roku, zaś w tym roku obchodom przewodniczy Irlandia, autorką plakatu jest Niamh Sharkey, a „List do dzieci całego świata” skierowała pisarka Siobhan Parkinson.

Wszystkim naszym przyjaciołom życzymy z tej okazji wielu niezapomnianych chwil z pięknymi książkami, zaś sobie samym jak najwięcej wspaniałych, mądrych i wartościowych książek, które będziemy mogły zaprosić na półki Zaczytania.

Oto irlandzkie przesłanie do dzieci w tłumaczeniu Katarzyny Ryrych:

Czytelnicy zawsze pytają pisarzy  jak to się dzieje, że piszą swoje historie…skąd przychodzą pomysły? Z mojej wyobraźni, odpowiada autor. Aha, odpowiadają czytelnicy. Ale gdzie jest ta wyobraźnia? Co to jest takiego? I czy każdy to ma?

No tak.. odpowiada pisarz, to jest w mojej głowie, i to składa się z obrazów i słów, i wspomnień, i śladów innych historii i słów, i fragmentów rzeczy i melodii, i myśli, i twarzy, i potworów, i kształtów, i słów, i fal, i tajemnic, i pejzaży, i słów, i zapachów, i uczuć, i kolorów, i rymów, i kliknięć, i szelestów, i smaków, i wybuchów energii, i zagadek, i podmuchów wiatru i słów… I to wszystko razem miesza się i śpiewa, i kręci jak w kalejdoskopie i płynie, i siedzi, i myśli, i drapie się po głowie.

Oczywiście, każdy ma wyobraźnię, inaczej nie moglibyśmy śnić. Ale każda wyobraźnia składa się z czegoś innego.  Wyobraźnia kucharza ma najwięcej smaku, malarza najwięcej kolorów i kształtów. A pisarza jest pełna słów.

Wyobraźnia czytelnika i słuchacza opiera się również na słowach. Wyobraźnia pisarza wiąże słowa, nadaje kształt pojęciom, składa dźwięki i kształty, i charaktery, i wydarzenia w historię, a historia składa się z niczego innego jak ze słów, batalionu słów maszerujących przez stronice. Następnie przychodzi czytelnik i strony ożywia. Słowa pozostają na stronie, ale w głowie czytelnika nabierają kształtów i historia zaczyna się dziać  właśnie tam, tak jak uprzednio w głowie pisarza.

Dlatego czytelnik jest równie ważny jak pisarz. Każda jedna historia ma jednego pisarza, ale istnieją miliony czytelników, tych którzy mówią w jego języku lub używają języków obcych, na które książka została przetłumaczona. Bez pisarza książka nigdy by się nie narodziła, ale bez czytelników nie ożyłaby.

Każdy czytelnik ma coś wspólnego z drugim odbiorcą tej samej opowieści. Osobno i wspólnie odtwarzają historię w swojej wyobraźni, ten akt jest zarówno prywatny jak i publiczny, indywidualny i wspólny, osobisty i międzynarodowy. To jest coś, co człowiek robi najlepiej…

Czytajcie !

Niamh Sharkey, a autorką „Listu do dzieci całego świata”  jest Siobhan Parkinson


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*