Wyjątkowa księgarnia
dla dzieci i ich rodziców

Recenzje

afryka-kazika

Afryka Kazika

Autor: Łukasz Wierzbicki
Kategorie:
Nasza ocena: ★★★★★ 

„Afryka Kazika” autorstwa Łukasza Wierzbickiego to jedna z najbardziej fascynujących opowieści dla dzieci, jakie ukazały się w ciągu ostatnich paru lat.

Jej bohaterem jest Kazimierz Nowak, polski podróżnik, który w latach trzydziestych ubiegłego wieku wyjechał do Afryki, aby pisanymi stamtąd do polskich gazet reportażami zdobyć pieniądze na utrzymanie rodziny.

Trwająca pięć lat rowerowa wyprawa obfitowała w niezwykłe przygody, toteż książkę czyta się z zapartym tchem, niezależnie od tego, czy ma się 5 czy 55 lat. Każdy rozdział poświęcony jest jednej przygodzie, czy to związanej z fauną, florą, czy plemionami Afryki, dlatego też lektura ma jednocześnie walory edukacyjne. Tym bardziej, że książce towarzyszy starannie wydana mapa z zaznaczoną całą trasą podróży, z uwzględnieniem miejsc, w których rozgrywały się opisywane wydarzenia.

Akcja toczy się wartko, co jest niewątpliwie zasługą doskonałego warsztatu literackiego autora, który używa języka niezwykle obrazowego, a jednocześnie na tyle nieskomplikowanego, by był całkowicie zrozumiały dla kilkulatka. Nie sposób nie odgadnąć, kto jest mistrzem Wierzbickiego, szczególnie, że nazwisko mistrza Kapuścińskiego pada we wstępie.

Rodzice, którym lektura „Kazika” narobi apetytu na dobrą literaturę faktu, powinni sięgnąć po „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”, zbiór autentycznych reportaży Kazimierza Nowaka, opracowany – a jakże – przez tegoż samego Łukasza Wierzbickiego.

Monika ChilewiczDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*