Wyjątkowa księgarnia
dla dzieci i ich rodziców

Recenzje

mocCzekolady

„Moc czekolady”, czyli lektura smakowita i sycąca

Autor: Anna Czerwińska-Rydel
Kategorie: , ,
Nasza ocena: ★★★★★ 

Drugi tytuł w serii Biografie słynnych Polaków, ukazującej się nakładem wydawnictwa Muchomor, poświęcony jest rodzinie Wedlów. Na początku jednak poznajemy legendę plemienia Olmeków, Indian Ameryki Środkowej, przedstawiającą historię odkrycia przez nich ziaren drzewa kakaowego, a następnie przed naszymi oczyma przechodzi cała parada znanych postaci historycznych, m.in. Karol Linneusz, Krzysztof Kolumb, Ferdynand Cortez. Zasadnicza część opowieści prezentuje losy trzech pokoleń Wedlów, którzy stworzyli od podstaw czekoladowe imperium, w dwudziestoleciu międzywojennym znane daleko poza granicami Polski. Jesteśmy świadkami rodzenia się pomysłów na słodycze dawno już zapomniane, ale też takie, które dotrwały do naszych czasów, na przykład słynne ptasie mleczko. Z podziwem przypatrujemy się, jak nowocześnie – nie tylko na ówczesne warunki – prowadzili swój interes Wedlowie, w jak nowatorski sposób zarządzali personelem, wreszcie jak Jan Wedel podczas II wojny światowej pomagał całym rzeszom warszawiaków. Wszystko to jest opisane przez Annę Czerwińską-Rydel w sposób tak sugestywny, że nie sposób oprzeć się wrażeniu, iż podczas lektury towarzyszy nam cudowny zapach czekolady (przyznam szczerze, że wielokrotnie obwąchiwałam książkę, czy aby nie została wydrukowana z użyciem jakieś tajemniczej farby o zapachu czekolady, ale jednak nie…). Nie sposób też nie uronić łzy nad powojennymi losami fabryki oraz jej ostatniego dyrektora z linii Wedlów. Zachwycają również towarzyszące narracji autentyczne teksty reklam, ukazujących się w XIX- i XX-wiecznej prasie codziennej, elegancją zupełnie nie przypominające współczesnych przekazów reklamowych. Na zakończenie zaś otrzymujemy w prezencie kilka przepisów na łakocie, które samodzielnie możemy wykonać z użyciem czekolady.

Moc czekolady to książka, którą powinno przeczytać każde dziecko, szczególnie takie, którego rodzice dbają o to, by czuło dumę z bycia Polakiem. Wprawdzie Wedlowie w 1845 roku przywędrowali do Warszawy z Berlina, ale tak bardzo utożsamili się z polskim narodem, że gdy niemal sto lat później Jan Wedel nagabywany był przez okupantów, by wpisać się na listę volksdeutschów, konsekwentnie odmawiał. Rodzina Wedlów przez długie lata wyznaczała najwyższe standardy, jeśli chodzi o etykę pracy, nowatorstwo i szacunek zarówno wobec klientów, jak i podwładnych.

Na zakończenie jeszcze słowo o szacie graficznej książki. Autorkami koncepcji graficznej i ilustracji są Małgorzata Frąckiewicz i Alicja Kobza, przedstawiające się jako Poważne Studio. Projekt ten ma charakter bardzo nowoczesny, podobnie zresztą jak projekt pierwszego tytułu z serii, poświęconego Januszowi Korczakowi. Nie każdemu zatem przypadnie do gustu, ale warto przełamać się i sięgnąć po tę książkę, bo jej szata graficzna w gruncie rzeczy wspaniale uzupełnia opowieść o rodzinie, która swym podejściem stale znajdowała się w awangardzie.

Monika ChilewiczDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*