Wyjątkowa księgarnia
dla dzieci i ich rodziców

Recenzje

wieko_szp

„Początki państwa polskiego”, czyli puzzle naprawdę edukacyjne

Autor: Wydawnictwo Qbum
Kategorie: , , , ,
Nasza ocena: ★★★★★ 

Tym razem recenzja nietypowa, bo dotyczy nie książki, a puzzli. Nie są to jednak puzzle zwyczajne, ponieważ absolutnie bez żadnej przesady można je nazwać zabawką edukacyjną w najpełniejszym tego słowa znaczeniu. Nie służą tylko do układania i ćwiczenia w ten sposób cierpliwości i uważności. Nie chodzi w nich również tylko o wyszukanie kilku szczegółów na pełnym drobiazgów obrazku. Tym, co wyróżnia te puzzle, jest wartość dodana w postaci nauki historii Polski i to nauki w sposób wesoły, atrakcyjny oraz przemawiający do dzieci epoki obrazkowej.

W warstwie graficznej puzzle nawiązują do stylistyki najlepszych obecnie na rynku francuskich puzzli dla dzieci. Ilustracje są zabawne, dziecinne, ale nie infantylne. Na obrazku dzieje się szalenie dużo, dlatego nie należy się zrażać informacją o przeznaczeniu dla wieku 5+ i pozornie nie za wielką ilością elementów (84). Puzzle przetestowałam na własnych dzieciach, dzięki czemu okazało się, że są atrakcyjne zarówno dla 2,5-latki, jak i młodszej nastolatki (lat prawie 13), a znajdujące się pomiędzy nimi rodzeństwo w wieku lat 5, 8 i 10 bawiło się z równie wielkim entuzjazmem.

Poskładanie elementów w jedną całość to dopiero początek zabawy. Potem można szukać na obrazku całkiem sprytnie ukrytych monet, żab, ptaków, świeczek i innych detali. Albo sięgnąć ponownie po pudełko i na jego bokach odnaleźć krótkie opisy wydarzeń, przedstawionych na planszy. Albo skorzystać z dołączonego kodu i pobrać kolorowankę oraz gry ze strony internetowej. Zatem dla każdego znajdzie się coś ciekawego: i dla tych, co lubią czytać, i dla tych, co lubią pomyszkować w wirtualnym świecie.

Puzzle wyprodukowane są w Polsce, co stanowi obecnie rzadkość i godne jest najwyższej pochwały. Wydane niezwykle starannie oraz solidnie, gwarantują wiele godzin zabawy. Elementy pasują do siebie idealnie i po kilkakrotnym układaniu nie zapowiada się, żeby warstwy tektury miały się rozejść. Jest to istotna informacja, bo choć cenowo puzzle plasują się w okolicy wyżej wspomnianych francuskich produktów (co dla niektórych może być wadą), jakościowo również im nie ustępują. Jako mama licznej gromadki znacznie bardziej wolę zainwestować w jedną porządnie wykonaną układankę niż w dwie o połowę tańsze, ale takie, które po kilku razach rozwarstwią się na brzegach i zamiast zapewnić nam dobrą zabawę, zafundują tylko frustrację z powodu niemożliwości dopasowania elementów. Jeśli do tego wszystkiego porządne puzzle stworzą nam okazję do rozmowy i nauki, będę w stu procentach usatysfakcjonowana.

Monika ChilewiczDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*