Wyjątkowa księgarnia
dla dzieci i ich rodziców

Recenzje

ula_i_urwisy_t1

„Ula i Urwisy. Nowi sąsiedzi”, czyli żadna lipa!

Autor: Katarzyna Majgier
Kategorie:
Nasza ocena: ★★★★★ 

Ula ma pięć lat i jest jedynaczką, co bardzo sobie chwali. Dzięki temu ma mamę, tatę, babcię i ciocię Gosię dla siebie. Ciocia Gosia to szczególnie ważna postać, bo kupuje Uli dużo zabawek.

Wprawdzie dziewczynce nie wolno ich nigdzie wynosić, żeby się nie zepsuły, ale one i tak czasem się psują, więc ciocia grozi, że nic więcej już nie kupi. Choć Ula nie ma towarzystwa w swoim wieku, dzięki bujnej wyobraźni potrafi świetnie bawić się sama ze sobą, czy to w domu, czy na podwórku. Tak właściwie wcale tego towarzystwa nie potrzebuje, co więcej, gdy pojawia się szansa, że w po sąsiedzku zamieszkają Urwisy, dziewczynka wpada w panikę. A co, jeśli zniszczą albo – co gorsza – przejmą jej kryjówkę w krzakach? Albo mama spełni zapowiedź i zaprosi ich do domu, żeby pobawili się z Ulą? Na takę ewentualność trzeba przygotować plan zabezpieczenia skarbów, po czym pieczołowicie go wykonać. Na szczęście bliźnięta Mirek i Sławek okazują się wesołymi kompanami, a Ula szybko uczy się trudnej sztuki hojności.

“No i lipa!”, czyli ulubione powiedzonko Uli, zupełnie nie ma zastosowania dla tej sympatycznej opowieści. Napisana z humorem, czyta się znakomicie, a przy okazji przemyca ciekawe spostrzeżenia na temat nie zawsze zrozumiałego dla pięciolatki świata dorosłych, jak również świata dziecka, rządzącego się regułami, o których my, dorośli, trochę zapomnieliśmy.

Wyrazista, dość spora czcionka i stosunkowo szeroka interlinia ułatwią czytanie początkującym czytelnikom, dlatego można książkę polecić również dzieciom nieco starszym niż Ula.

Nowi sąsiedzi, czyli pierwszy tom z serii Ula i Urwisy, ukazał właśnie się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia. Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejny, który zapowiadany jest już na marzec 2014.

Monika ChilewiczDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*