Czytanie jako forma relaksacji

Każdy z nas potrzebuje jakiegoś ujścia, “zaworu bezpieczeństwa”, by wyładować negatywne emocje i odreagować stres. Dla wielu taką odskocznią jest wysiłek fizyczny. Jeśli jednak na samo słowo “sport” robi ci się słabo, a oglądając olimpiadę czujesz się zmęczony jak zwycięzca triathlonu, czas poszukać innej rozrywki, która pozwoli Ci się zrelaksować.

Przenieś się do innego wymiaru

Nikt nie każe Ci od razu zostawać mistrzem jogi, czy wchodzić na najwyższe stopnie medytacji i uwalniania czakr – odpoczywać możesz również w domu, oddając się na przykład… czytaniu!

Zdaniem naukowców czytanie nie tylko zbawiennie wpływa na nasz mózg, ćwiczy pamięć, rozwija wyobraźnię, ale również pomaga się zrelaksować – obniża kortyzol (potocznie zwany hormonem stresu) nawet o 68 proc. I co najważniejsze – jest to tania i powszechnie dostępna forma relaksu.

Uczy również cierpliwości, bowiem – w przeciwieństwie do filmu, w którym akcja jest błyskawiczna – tutaj musi upłynąć wiele stron by dotarł do nas przekaz autora.

Który świat wybierzesz?

Zastanów się, co sprawia ci radość. Jeśli np. masz romantyczną duszę i kochasz poezję, sięgnij po tomik wierszy ulubionego poety (lub kogoś zupełnie nieznanego – nie bój się i poszerzaj horyzonty). Jeżeli jednak większą frajdę sprawia ci fantastyka, wybór wartościowych książek z tego gatunku również jest ogromny – od klasyki polskiej, choćby Solaris Lema, po autorów zagranicznych, w tym oczywiście mistrza J.R.R. Tolkiena.
Lubisz poczuć dreszczyk emocji? Świat horrorów, kryminałów i thrillerów również stoi dla ciebie otworem.

Możliwości masz wiele i z pewnością jeśli tylko zechcesz, wybierzesz odpowiedni dla siebie gatunek. Zawsze możesz też skorzystać z gotowych rankingów książek, oraz internetowych recenzji – czasem opinia innych bywa pomocna.

Wersja papierowa czy e-book?

Czytanie ma tę przewagę nad innymi formami relaksu, że jest ogólnodostępne – czytać możesz absolutnie wszędzie – w drodze do pracy, w domu, na wakacjach pod namiotem, bądź na plaży. Co najważniejsze – dzięki postępowi technologii nie musisz już nosić przy sobie grubych tomów papierowych książek (choć mają one niezaprzeczalny urok), wystarczy, że zaopatrzysz się w czytnik e-booków.

Niektóre telefony i komputery również mają już ekrany przystosowane do czytania książek (tradycyjne wyświetlacze sprawiają, że dość szybko podczas czytania męczy się wzrok). Powstały też specjalne aplikacje udostępniające swoje zbiory online, jak np. coraz bardziej popularne Legimi (bezpłatny dostęp do zasobów można otrzymać w niektórych bibliotekach).

Relaksacja online

Świat cyfrowy towarzyszy nam na każdym kroku. Nic więc dziwnego, że również relaksować możemy się za pośrednictwem… internetu. Poza wspomnianym już czytaniem książek w wersjach cyfrowych, możesz też skorzystać z innych ciekawych propozycji na odreagowanie stresu. Wachlarz możliwości jest nieograniczony.

Jedną z dość nietypowych opcji są coraz popularniejsze kasyna online oraz inne gry internetowe. Wykonywanie prostych, powtarzalnych czynności w grze połączone z możliwością wygranych sprawia, że te działania zapewniają rozrywkę na długie godziny i pomagają zapomnieć o codzienności. Dowiedz się więcej tutaj.

Niektóre fabularyzowane gry online (np. bardzo popularny ostatnio Wiedźmin) idealnie łączą w sobie dwie przyjemności: czytanie i radość z gry. Wszystko dzięki kolejnym misjom, które gracz musi wykonać w świecie fantasy, pełnym mitycznych stworów znanych z baśni i legend.

Gdy następnym razem dopadnie Cię stres, zamiast melisy zaopatrz się w dobrą książkę lub grę i zapomnij o problemach!

21 Jul 2020